2016. június 16-án Kocsis Fülöp görögkatolikus metropolita, a Hajdúdorogi Főegyházmegye érseke Riz Levente polgármester jelenlétében áldotta meg azt a – Rákosmente Önkormányzata támogatásával megépült – szakrális építményt, amelyet a közép-magyarországi régióban elsőként Rákosmentén állítottak fel. Korábban csak a keleti országrészben (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Borsod-Abaúj Zemplén megyék) állítottak úti ikonokat, amelyek a vallásos tisztelet különleges formáját jelentik.
Riz Levente polgármester köszöntőjében kiemelte, hogy a közép-magyarországi régióban elsőként Rákosmentén helyeztek el úti ikont felhívva az utazók figyelmét a magasabb rendű értékekre. Az ikon a test, a lélek és a szellem biztonságát is szolgálja. Amikor a lakosok távolabbra indulnak, az ikon láttán lelki támogatást kaphatnak úti céljukban is. A világ nemcsak materiális javakból áll, hanem lelki, isteni értékekből is. Rákosmente Önkormányzatának célja, hogy a későbbiekben a kerület összes bekötőútján legyenek ikonok, vigyázva a lelki, szellemi értékekre.
Az úti ikon – más szakrális kisemlékhez (kereszt, szobor, kápolna) hasonlóan – az imádság helye, a zarándoklatra indulók, zarándoklaton lévők kísérője. A szakrális tárgy figyelmezteti az útnak induló vagy éppen megérkező embert, hogy kérje Isten áldását vagy adjon hálát a megtett útért. Zarándokútvonalakon bizonyos távolságonként egyfajta jelzés is, hogy mennyi utat tett meg a zarándoklaton részt vevő, egyszersmind imádságos pihenőhely. A hívek gyakran virágokkal, mécsesekkel szokták körbevenni az úti ikont, kifejezve ezzel is szeretetüket, odaadásukat.
A Rákosmentén most felállított szakrális építmény ikonját (szentkép) Janka Gábor görögkatolikus lelkész, ikonfestő festette.
Az úti ikon megáldását követően Kocsis Fülöp érsek-metropolita Gulybán Gergely parókussal és a szép számban megjelent görögkatolikus egyházközség tagjaival közösen paraklisszal (kérő ájtatosság a boldogságos Szűz Máriához) zárta az ünnepi eseményt.
Forrás: Rakosmente.hu
Kiegészítés: Az önkormányzat nem titkolt célja a ikon elkészítésével, hogy ennek segítségével el tudja űzni a prostituáltakat a Tarcsai útról , mivel más módon nem tudta megoldani az ügyet. Az ikon ugyanis kegyeleti helynek minősül, és ennek 300m-es körzetében nem űzhetik az ipart. Ha mégis tetten érnek valakit, jelentős pénzbírságra számíthat.
Nagyon szép és jó, de HOL van? Rákosmente nagyon tág fogalom… Én szívesen elmennék oda megnézni és köszönteni Máriát…
Frissítettem a cikket, bekerült most már ez is.