M2-GHÉV összekötése – Sajtótájékoztató

Fotó: www.budapest.hu

Január 29-én Tarlós István, Budapest főpolgármestere sajtótájékoztatót tartott, melyből kiderült, támogatja az M2 metró és  H8 gödöllői HÉV összekötését. Riz Levente, a sajtótájékoztató vendégeként elmondta, hogy a fővárosban fontos projekt a metró és a HÉV összekötése, valamint a rákoskereszt úri szárnyvonal kiépítés. 1950-ben hozták létre Nagy-Budapestet, csatlakoztatva hozzá Rákosmente falvait, azaz a XVII. kerületet, ahol a lakótelepek építése miatt a lakosságszám megduplázódott, amit a közlekedés fejlesztése nem követett. A HÉv kapacitása jelenleg elégtelen, ezért párhuzamos buszjáratokra van szükség a vonalon, kettévágja a XVI. kerületet. Mindeközben Rákosmente az egyetlen olyan budapesti kerület, ahol nincs semmilyen kötött pályás közösségi közlekedés, ezért jelentős buszforgalmat bonyolít a belváros irányába, valamint sokan az egyéni közlekedést részesítik előnyben, így növelve a légszennyezést, és a dugókat.[adrotate banner=”3″]

Az összekötés és a szárnyvonal  megépítése egész Budapest számára előnnyel jár, hiszen csökkenhet a belváros autós forgalma, terhelése.

Rákosmentén lakók a mostani 1 óra helyett akár 25 perc alatt beérhetnek a Deák térre, így versenyképes lehet az egyéni közlekedéssel. A beruházás közvetlenül 320e környéken lakó embert érintene,, és több buszjáratot kiváltana.

A projekt öt ütemből állna. Első szakaszban megépülne az Örs vezér téri átkötés, nem a föld alatt, hanem magasvezetéssel, ami 10 milliárd forinttal olcsóbb. A meghosszabbított metró egészen Cinkotáig járna. Második szakaszban építenék ki a rákoskeresztúri szárnyvonalat, ehhez három új megálló

Fotó: www.budapest.hu

épülne a XVII. kerületben (Akadémiaújtelep, Kis utca, Rákoskeresztúr-központ). A harmadik ütem a Cinkota és Gödöllő közötti szakaszt, a negyedik a csömöri ág felújítását, az ötödik pedig egy Hungaroringhez vezető elágazást jelentene.

Újságírói kérdésre válaszolva Riz Levente azt mondta: a rákoskeresztúri szárnyvonalat ki tudják szolgálni a jelenlegi Alstom szerelvények, a többi szakaszra viszont új járművek kellenek, ezek beszerzésének becsült költsége 60-70 milliárd forint lehet. A hibrid szerelvényeknek köszönhetően – amelyek alulról és felülről is tudnak áramot felvenni – akár a magyar járműgyártás is beindulhat – jegyezte meg.

Forrás: www.budapest.hu